Nominacja profesorska dla Ewy A. Zwolińskiej
Prof. dr hab. Ewa A. Zwolińska odebrała 22 kwietnia 2012 nominację profesorską z rąk Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.
Prezydent gratulował profesorom osiągnięć, dziękował im i ich rodzinom za trud pracy. Bronisław Komorowski mówił też o motywach podejmowania pracy naukowej - Jestem przekonany, że jednym z motywów, które da się znaleźć w życiorysie każdego z Państwa jest po prostu ciekawość – ciekawość świata, ciekawość innych ludzi, ciekawość tego, co jest jeszcze owiane tajemnicą, a warte odnalezienia i zrozumienia.
Prezydent apelował również o przekazywanie tej cechy następcom. - Dziś Państwo występujecie w roli mistrzów, którzy będą kształtowali swoich następców. Warto, aby w świecie nauki ta jedna cecha, a więc ciekawość świata - zainteresowanie światem, ludźmi - była zawsze fundamentem dobrej służby dla nauki, ludzi i Ojczyzny – zaznaczył prezydent.
Ewa A. Zwolińska jest mocno związana z naszą Uczelnią. W 1976 roku ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej, uzyskując stopień magistra pedagogiki w zakresie: wychowanie muzyczne. Dwa lata później rozpoczęła pracę w WSP jako asystent. W 1988 roku Rada Naukowa Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie nadała jej stopień doktora (kwalifikacje I stopnia) na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Oddziaływanie zajęć umuzykalniających na usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych u dzieci z fragmentarycznymi deficytami rozwojowymi”. Stopień doktora habilitowanego (kwalifikacje II stopnia) – w roku 2000 nadała Rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Rozwój wyobraźni muzycznej a funkcje percepcyjno-motoryczne w młodszym wieku szkolnym”.
W 2012 roku E. A. Zwolińska została wybrana na stanowisko Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW.
Profesor Zwolińska w swojej pracy naukowej zajmuje się pedagogiką i psychologią muzyki oraz pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną, a w szczególności trzema obszarami badawczymi: efektywność oddziaływań korekcyjno-wyrównawczych; kształtowanie postaw moralnych w płaszczyznach rozpoznania, rozeznania i rozumienia; efektywność rozwoju muzykalności poprzez audiację.
Prof. Zwolińska swoimi badaniami i publikacjami stara się zachęcić rodziców i nauczycieli do stosowania metod rozwijających audiację (myślenie dźwiękami) najpierw niemowląt i małych dzieci, a następnie przedszkolaków i uczniów w klasach I-III. Na swoim koncie ma 70 prac naukowych. W 2012 roku ukazały się dwie monografie prof. Zwolińskiej: Kształcenie nauczycieli według teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona oraz Pomiar i wartościowanie w muzyce. Organizuje konferencje naukowe oraz podejmuje szeroką współpracę z naukowcami z Polski i zza granicy.
Profesor Zwolińska jest promotorem 300 prac dyplomowych i magisterskich oraz dwóch prac doktorskich, a także recenzentką pięciu doktoratów. Profesor Zwolińska jest członkiem The Gordon Institute for Music Learning w USA, a w latach 1996 – 2010 pełniła funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.
Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.