Katedra Pedagogiki Kultury

Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Człowiek i rodzina - rola, miejsce, znaczenie w nauczaniu ks. Józefa Tischnera i kardynała Stefana Wyszyńskiego".

Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Człowiek i rodzina - rola, miejsce, znaczenie w nauczaniu ks. Józefa Tischnera i kardynała Stefana Wyszyńskiego".

28 października 2021 odbyła się  Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa: Człowiek i rodzina - rola, miejsce, znaczenie w nauczaniu ks. Józefa Tischnera i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prelegenci podjęli namysł nad intelektualnym dziedzictwem myśli obu kapłanów - księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ks. prof. Józefa Tischnera. Postrzegania przez nich człowieka i rodziny w kontekście pełnionej roli, zajmowanego miejsca i znaczenia w narodzie, społeczeństwie i Kościele. Problematykę odczytywali z perspektywy interdyscyplinarnej przez pryzmat nauk społecznych, humanistycznych i teologicznych. Głosząc swoje refleksje pedagogiczne, psychologiczne, filozoficzne i wreszcie teologiczne udowadniali, że  myśl o człowieku i jego środowisku rodzinnym w ujęciu Tischnera i Wyszyńskiego są wciąż aktualne.

Konferencja została zorganizowana przy ścisłej współpracy trzech podmiotów. Były to: Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - Katedra Badań nad Edukacją Estetyczną, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Urząd Miasta Chojnice. Przygotowano ją w ramach cyklicznej imprezy popularnonaukowej pn. „Chojnickie Dni Tischnerowskie”, które w 2021 roku odbyły się po raz szósty.

Spotkanie otworzył zastępca Burmistrza Miasta Chojnice Adam Kopczyński, następnie  swoje wyrazy uznania i życzenia owocnych obrad złożyli p. Dziekan Wydziału Pedagogicznego UKW w Bydgoszczy – dr hab. Helena Ostrowicka prof. uczelni oraz Dziekan Wydziału Filozoficznego  UPJP II w Krakowie ks. dr hab. Jarosław Jagiełło prof. uczelni.

Obrady zostały podzielone na trzy panele. Każdy dotyczył innej problematyki.

W sesji pierwszej wysłuchaliśmy trzech referatów poświęconych ks. Prof. Józefowi Tischnerowi.  Pani prof. dr hab. Urszula Ostrowska  z Akademii im. Jakuba z Paradyża Gorzowie Wielkopolskim przedstawiła referat: Tischnerowska koncepcja filozofii człowieka. Spór o istnienie człowieka pomiędzy rozpaczą a nadzieją. Następnie p. mgr Żaneta Glogowska doktorantka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygłosiła prelekcję pt; „Nie łamać, ale cierpliwie pielęgnować”. O istocie wychowania dziecka w rodzinie w nauczaniu ks. Józefa Tischnera. Dr Szymon Dąbrowski  z Akademii Pomorskiej w Słupsku omówił: Myślenie religijne Józefa Tischnera w perspektywie edukacji religijnej.

W sesji drugiej poświęconej myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego wygłoszono kolejne trzy referaty. I tak dr hab. Adela Kożyczkowska, prof. Uniwersytetu Gdańskiego: Stefana Wyszyńskiego myślenie o człowieku. Wybrane aspekty. Dr Monika Lewicka reprezentująca Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Rodzina w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Perspektywa pedagogiczna.

Panel zakończyło wystąpienie doktorantki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mgr Moniki Bujewskiej pt: Społeczna krucjata miłości formująca człowieka, rodzinę i naród w myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W sesji trzeciej czwórka prelegentów podjęła się syntezy myśli obu duchownych.

Pan Prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek z Uniwersytetu Śląskiego przedstawiał referat na temat: Stefan Wyszyński i Józef Tischner – ukryty dialog o najważniejszych polskich sprawach. Następnie dr hab. Piotr Kostyło, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ukazywał: Stefana Wyszyńskiego i Józefa Tischnera koncepcje powojennego społeczeństwa polskiego. Z kolei  ks. dr hab. Miłosz Hołda, afiliowany w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie nakreślał: Pole odpowiedzialności i dramat winy w myśli księdza Józefa Tischnera i kardynała Stefana Wyszyńskiego. O duszpasterskim rozwinięciu filozofii odpowiedzialności. Na zakończenie dr Przemysław Zientkowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowiedział o: Wychowawczej roli pracy w koncepcjach filozofów chrześcijańskich: Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły i Józefa Tischnera.

Między panelami jak i po zakończeniu konferencji trwały ożywione dyskusje, których aktywny udział brali również bierni uczestnicy – zaproszeni goście i mieszkańcy Chojnic.