Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Działać słowem” organizowanej w ramach VII Chojnickich Dni Tischnerowskich w 140. rocznicę urodzin Ferdynanda Ebnera.
W ramach obchodów VII już Dni Tischnerowskich odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Działać słowem”, która została zorganizowana przez Miasto Chojnice, z naukowym wsparciem Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Za kwestie organizacyjne odpowiedzialny był Komitet, w skład którego wchodzili również pracownicy Katedry Badań nad Edukacją Estetyczną – dr Przemysław Zientkowski (przewodniczący) oraz dr Monika Lewicka (członek).
Konferencję zorganizowano 20 października 2022 r. w sali obrad Rady Miejskiej w chojnickim Ratuszu. W czasie jej trwania referaty wygłosili przedstawiciele środowisk naukowych z różnych części Polski, reprezentujący cztery uczelnie wyższe. Celem konferencji było interdyscyplinarne podjęcie namysłu nad słowem jako takim i jego potencjale oddziaływania na rzeczywistość. Rozważania podjęto w oparciu o dorobek dwóch wybitnych przedstawicieli filozofii dialogu ks. prof. Józefa Tischnera oraz Ferdynanda Ebnera.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonali prodziekan Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – dr Elżbieta Okońska, dziekan wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Jarosław Jagiełło prof. UPJP II oraz zastępca burmistrza Miasta Chojnice mgr Adam Kopczyński.
Referaty wygłoszono w następującej kolejności:
- dr hab. Jarosław Jagiełło (prof. UPJP II) wystąpił z odczytem pt. „Słowo i Miłość w filozofii Ferdynanda Ebnera i Józefa Tischnera”.
- prof. Piotr Kostyło , (UKW) wystąpił z odczytem pt. „Człowiek jako odbiorca Słowa i twórca Dialogu Ferdinanda Ebnera i Józefa Tischnera pytania o Boga”.
- dr hab. Miłosz Hołda, (UPJP II) wystąpił z odczytem pt. „Tischner i Ebner o "słowach substancjalnych".
- prof. Krzysztof Wieczorek, (UŚ) wystąpił z odczytem pt. „Między nudą a zaangażowaniem. Emil Cioran a Ferdinand Ebner”.
- dr Grzegorz Krupa wystąpił z odczytem pt. „Czy Ebner jest filozofem spotkania?”.
- dr Przemysław Zientkowski, UKW wystąpił z odczytem pt. „Słowo między nami. Parenetyczna rola dialogu na przykładzie twórczości wybranych filozofów spotkania”.
Konferencja okazała się niezwykle ważnym przedsięwzięciem zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego. Nie tylko przyczyniła się do twórczej wymiany myśli, ale również doskonale sprawdziła się jako introdukcja do warsztatów pt: „Porozumiewać się nie tylko słowem – warsztaty o rozpoznawaniu emocji i poszukiwaniu skutecznych strategii radzenia sobie z nimi”, które już następnego dnia 21 października 2022 r. dla dzieci z chojnickich szkół podstawowych przeprowadziła dr Monika Lewicka z Katedry Badań nad Edukacją Estetyczną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.